norma cukru we krwi u dorosłych
Uroda i zdrowie

Norma cukru we krwi u dorosłych

Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. Przekształcane na glikogen są energią dla człowieka. To dzięki nim mamy siłę do działania. Poziom cukru we krwi jest regulowany przez insulinę i glukagon. Zarówno zbyt wysoki poziom cukru jak i zbyt niski może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Jest on również zależny od pory dnia i spożytych posiłków. Zatem kiedy mamy powody do niepokoju? Jaka jest norma cukru we krwi? Aby określić czy powinniśmy obawiać się cukrzycy musimy kilkukrotnie wykonać badanie poziomu cukru we krwi na czczo.

Kiedy powinniśmy się badać?

Badania profilaktyczne są bardzo ważne. Każdy człowiek powinien sprawdzać poziom cukru przynajmniej raz do roku. Pozwoli to wykryć ewentualną cukrzycę w nierozwiniętym stadium i zapobiec jej przykrym skutkom. Ważne jest też, aby regularnie badać poziom cukru w trakcie ciąży, ponieważ kobiety w tym stanie są narażone na występowanie cukrzycy ciążowej, szczególnie między 24, a 28 tygodniem. Jeżeli osoba choruje na cukrzycę lub jest diabetykiem kontrolowanie poziomu cukru powinno odbywać się kilka razy dziennie.

Jakie są normy cukru we krwi i jak interpretować badania?

Poziom glukozy na czczo u dorosłego człowieka powinien mieścić się między 70, a 99 mg/dL. Taki poziom nie powinien budzić niepokoju nawet jeżeli wynik to skrajne punkty przedziału. Oczywiście w takim wypadku warto za jakiś czas ponownie skontrolować cukier. Jednak bardziej w celu profilaktycznym. Jeżeli poziom cukru mieści się w przedziale 100-125 mg/dL oznacza to stan przedcukrzycowy. Każdy wynik powyżej należy skontrolować ponownym badanie. Jeżeli oba wyniki będą ponad 125 mg/dL oznacza to cukrzycę.

Poziom glukozy można badać również tzw.: obciążeniem glukozą. Spożywamy 75 g glukozy i po upływie dwóch godzin pobierana jest krew. Jeżeli zawartość glukozy wynosi poniżej 140 mg/dL wynik jest prawidłowy. Wynik pomiędzy 140, a 200 mg/dL oznacza stan przedcukrzycowy. Jeżeli mamy powyżej 200 mg/dL niestety najprawdopodobniej chorujemy na cukrzycę. Normy te nie dotyczą kobiet w ciąży.

Stan przedcukrzycowy

Jest to nieprawidłowy poziom cukru we krwi, jednak niższy niż w przypadku cukrzycy. Przyczynami rozwoju tego stanu mogą być między innymi otyłość i nieprawidłowy tryb życia. Jednak podstawowym czynnikiem są uwarunkowania genetyczne. Stan przedcukrzycowy może doprowadzić do rozwoju cukrzycy, dlatego zaleca się wysiłek fizyczny, odpowiednią dietę, zmianę trybu życia lub, gdy to nie pomoże leczenie farmakologiczne. Zazwyczaj stan przedcukrzycowy nie daje wyraźnych objawów może występować ciemnienie skóry np.: pod pachami, na karku czy kolanach.

Cukrzyca objawy

Do najczęstszych objawów cukrzycy należy:
– utrata wagi mimo apetytu
– duże pragnienie mimo regularnego uzupełniania płynów
– częste oddawanie moczu
– senność
Jeżeli zaobserwujemy u siebie takie objawy należy niezwłocznie zbadać poziom cukru we krwi.

Zbyt mało cukru

Problemem jest również zbyt niski poziom cukru we krwi. To tak zwana hipoglikemia. Jej objawami to między innymi drżenie mięśni, pocenie się, niepokój, uczucie głodu i niewyraźne widzenie. Zbyt niski poziom cukru może być spowodowany zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym, stresem, niedoczynnością tarczycy, niewydolnością nadnerczy czy nadużywaniem alkoholu. Aby wyrównać poziom cukru należy stosować odpowiednią dietę, a także leczenie farmakologiczne.

Skutki nieleczonej cukrzycy i hipoglikemii

Nieleczenie tych chorób może być tragiczne w skutkach i powodować niewydolność organów, uszkodzenie mózgu. W drastycznych przypadkach może prowadzić do śpiączki, a nawet śmierci.

Problemy z cukrem są bardzo poważnym schorzeniem, którego nie wolno lekceważyć, Im wcześniej wykryjemy chorobę tym szybciej zareagujemy i mniejsze będą szanse na tragiczne skutki. Jeżeli cukrzycę mamy pod kontrolą możemy normalnie funkcjonować, dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne badania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *