nawadnianie truskawek
Dom i ogród

Nawadnianie truskawek

Większość z nas lubi soczyste, dojrzałe i słodziutkie truskawki. Jednak, aby takie dostały się do naszych ust należy je odpowiednio pielęgnować. Bardzo ważne jest nawadnianie tejże rośliny, ponieważ ma ona płytkie korzenie. Zbyt mała ilość wody może doprowadzić do zbyt wczesnego dojrzewania- owoc stanie się czerwony, zanim osiągnie odpowiednią wielkość.

Wymagania rośliny

Truskawka najlepiej dojrzewa podczas suchej i słonecznej pogody. Nie lubi zbyt mokrego podłoża, ale krótki system korzeniowy wymaga regularnego nawadniania, gdyż roślina nie ma możliwości pobierania zasobów wodnych z głębi ziemi. Dlatego woda podczas podlewania powinna być kierowana na bezpośrednio na glebę, tak by musiała pokonać jak najmniejszą drogę do korzeni.

Kiedy podlewać?

Bardzo ważne jest nawodnienie rośliny od razu po posadzeniu plantacji. Jednak największe zapotrzebowanie na wodę roślina wykazuje od kwitnienia do końca zbiorów owoców. Czynności nawadniania nie wolno jednak zaniedbywać również w sierpniu, gdyż to właśnie wtedy zawiązują się pąki na następny rok. Kiedy temperatura osiąga powyżej 10 stopni możemy nawadniać truskawki metodą deszczową.

Sposób podlewania

Przy nawadnianiu truskawek sprawdzi się przede wszystkim kropelkowy system nawadniania, przy pomocy taśm kroplujących. Woda z emiterów ląduje bezpośrednio na glebie, dzięki czemu trafia do korzeni, a nie osadza się na roślinie Roślina nie gnije, mniej choruje, a wszystkie potrzebne sole mineralne trafiają do jej wnętrza wspomagając wzrost.

Dawkowanie wody

Przy wczesnych odmianach sprawdzi się sześciokrotne nawadnianie po ok. 250 m3 wody na 1 ha w jednej dawce. Dla średnich i późnych najlepsze będzie nawadnianie siedem razy w dawkach po 250-300 m3 wody na 1 ha. Można też stosować mniejsze dawki, nie wpłynie to na jakość roślin, jednak taka metoda jest nieekonomiczna. Te wytyczne dotyczą podlewania deszczowego. Podlewanie kropelkowe powinno się przeprowadzać co trzy dni, natomiast w okresie suszy, powinno się to robić codziennie w dawkach ok. 10-35 m3 na 1 ha.

Truskawki w pojemnikach

Jeżeli pojemniki mają wysokość przynajmniej 50 cm umieszczamy w podłożu rury o średnicy ok. 7 cm. Na każdej rurze robimy drobne nacięcia, a jedną ze stron szczelnie zatykamy. Część wylotowa musi wystawać ponad doniczkę, natomiast zatkany koniec powinien znaleźć się ok. 15 cm pod dnem pojemnika. Im bliżej zatkanego wylotu tym więcej nacięć w rurze powinniśmy zrobić. Wodę do rurek wlewamy co 2-3 dni.

Zbyt dużo wody

Zbyt intensywne nawadnianie może być negatywne w skutkach dla rośliny i odbić się na jakości produktu. Truskawki stają się nieforemne, są niezbyt jędrne, tracą walory smakowe i wyglądają niezbyt estetycznie. Tracą słodycz, intensywny kolor i smak. Mają tendencję do gnicia, a także są idealnym środowiskiem dla robaków.
Nawadnianie to bardzo ważny element pielęgnacji truskawek. Są to jednak rośliny wymagające, o charakterystycznej budowie korzeni, dlatego warto wybrać odpowiedni system nawadniania. Idealnie sprawdzi się system kropelkowy. Pozwoli on precyzyjnie dozować ilość wody. Sprawi, że owoce będą soczyste, jędrne, ale jednocześnie o intensywnej barwie i zapachu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *