Co ile można oddawać krew
Uroda i zdrowie

Co ile można oddawać krew?

Krew jest niezbędna do życia. Każda decyzja o jej oddaniu może uratować czyjeś istnienie. Krwi nie da się wyprodukować. Uczestnicy wypadków mogą liczyć jedynie na dobroduszność innych. Jednak chcąc pomagać musimy dbać również o swoje zdrowie. Zbyt częste oddawanie krwi może nam szkodzić. Warto więc na początek poznać kilka podstawowych zasad oddawania krwi. Kierując się nimi zadbamy o to, by nasza krew była zdatna do użycia, a nasze samopoczucie poprawiało się dzięki świadomości, że pomagamy. Rozsądna pomoc nie wpłynie negatywnie na zdrowie. Wyróbmy więc w sobie ten ważny nawyk.

Kto może oddawać krew?

Krew mogą oddawać dobrowolnie wszystkie osoby pełnoletnie. Muszą one spełnić określone warunki. Przede wszystkim powinny ważyć ponad 50 kg. Nie mogą cierpieć też na padaczkę czy być zarażone wirusem HIV. Ostatnie wyniki morfologii takiej osoby także powinny być w normie, anemia nie jest wskazanym stanem do oddawania krwi.

Gdzie można oddawać krew?

Krew najczęściej oddawać można w stałych punktach tzw. stacjach krwiodawstwa. Tam przeprowadzony zostanie z nami wywiad dający informację czy możemy zostać krwiodawcami, a także będzie nam zapewniona podstawowa opieka medyczna. Jednak coraz bardziej popularne stają się autobusy do pobierania krwi. Są one równie bezpieczne, sterylne i profesjonalne jak punkty stałe. Powstał po to, by ułatwić pobrania krwi i zminimalizować wysiłek osób oddających. Ten sposób jest często wygodniejszy i szybszy. Pokazuje to jak bardzo potrzebne jest oddawanie krwi, jeżeli w taki sposób zabiega się o krwiodawców.

Jak często można oddawać krew?

Wytyczne różnią się w zależności od płci i rodzaju pobranego materiału. Możemy bowiem pobierać krew pełną, samo osocze bądź płytki krwi czy krwinki czerwone. Warto wyrobić sobie książeczkę honorowego krwiodawcy, która będzie czuwać nad systematycznością i bezpieczeństwem pobrań. Jeżeli zapomnimy dokładnej daty ostatniego pobrania wszystko będziemy mieli udokumentowane.
Krew pełna może być pobrana w przypadku mężczyzn najczęściej 6 razy w roku, natomiast w przypadku kobiet 4 razy w roku. Pobrania powinna dzielić przerwa przynajmniej dwóch miesięcy. Jednorazowo można pobrać 450 ml krwi, czyli tak zwaną jedną jednostkę.

Osocze może być pobierane najczęściej co dwa tygodnie, jeżeli zabieg wykonywany jest metodą plazmaferezy. Jednorazowo najwięcej można pobrać 650 ml. Jednak ilość pobranego materiału w ciągu roku nie może przekroczyć 25 litrów.

Zasady pobierania krwinek czerwonych są równoważne z zasadami pobierania pełnej krwi. Odstępstwem jest jedynie fakt, iż od osoby ważące ponad 70 kg jednorazowo mogą oddać dwie jednostki krwinek. Jeżeli jednak pobieramy jednorazowo dwie jednostki odstępstwo między pobraniami powinno wynosić minimum 6 miesięcy.

Jednorazowa ilość płytek krwi, którą możemy pobrać wynosi 200 ml. Maksymalna liczba pobrań w ciągu roku to 12. Przerwa między pobraniami powinna wynosić minimum 4 tygoodnie.

Dodatkowe wskazówki

Aby uniknąć złego samopoczucia po oddaniu krwi nie pij alkoholu na kilka godzin/dni przed oddawaniem krwi. Bezpośrednio przed zabiegiem powstrzymaj się też od palenia papierosów, gdyż powoduje ono samoistne niedotlenienie organizmu. Uciskaj miejsce nakłucia oraz nie nadwyrężaj ręki, z której krew była pobierana. W tym dniu powstrzymaj się również od nadmiernego wysiłku. Daj swojemu organizmowi czas na regenerację.

Podsumowanie

Oddawanie krwi to bardzo ważny nawyk, który powinniśmy w sobie rozwijać. Powinniśmy być świadomi, że my również kiedyś możemy potrzebować takiego wsparcia. Zachęcamy do oddawania krwi szczególnie osoby o rzadkich grupach, ale pamiętajcie, że każda krew jest na wagę złota. My poświęcimy na to niewiele czasu, a możemy przedłużyć czyjeś życie nawet o kilkadziesiąt lat. To nic nie kosztuje, a daje bezmiar satysfakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *